joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Choose the sentence that uses the word cultivate as is used in the sentence from the novel below. As soon as Johnny began to cultivate Dove, he was surprised at
If you received 50 dollars and you choose to spend it on a wallpaper what is the opportunity cost of your decision
Which term names two or more atoms that share electrons in a chemical bond? Question 5 options: hydrogen bond ionic bond element molecule
despite living in constant fear of violence how did some slaves resist their oppression
under the leadership of saul, the israelites lost many battles to the philistines. true or false? correct the sentence to make it true
what role did sports play in the redefinition of masculine identities? how did sports reflect the racial and economic divisions of the era?
Somos cinco hermanos. Ricardo, José Luis y Alejandro son (1) hermanos. Francisco es (2) cuñado. Es el esposo de (3) hermana mayor, Mercedes. Francisco es arge
PLZ ANSWER PLZ PLZ PLZ HELP 1 QUESTION!!!
Solve the system. 2x + y = −3 −2y = 6 + 4x Write each equation in slope-intercept form.
the formula for chlorine dioxide