trinitycatwarrior2
trinitycatwarrior2 trinitycatwarrior2
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

I need help ASAP please help me!

I need help ASAP please help me class=

Respuesta :

larutansoe
larutansoe larutansoe
  • 04-02-2022

Answer: $5.70

Step-by-step explanation: because we know that 2 boxes equal $1.90 and you want to get 6 so you multiply 3 and 1.90 which gives you 5.70 but you can also add it three times.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2022

Hewo There! my name is Neko and I'll be glad to help you!

Answer:

5.70

Step-by-step explanation:

Given,

Price of 2 boxes is $1.90

Thus price of 6 boxes

[tex]\frac{1.90}{2} ~x~6=5.70[/tex]

Therefore, the answer is $5.70

Have an Amazing Friday!

-Neko-

Answer Link

Otras preguntas

Which of the substances listed in the table on the first page would heat up more quickly if an equal amount of heat energy were applied to all of the substance
Rename the number 4 thousand 7 hundreds = 47
a farm had 35 cows if the ratio of cows to horses was 7:3 what is the combined amount of cows and horses?
There are 21 students  in Mr.Tentlers  class The students divided themselves evenly  into 3 groups.how many  students  are in each  groups?
what integer does the square root of 75 lie between...please explain
What is 3.82 rounded to the nearest whole number
a farm had 35 cows if the ratio of cows to horses was 7:3 what is the combined amount of cows and horses?
how to estimate, then find the sum of137,638 + 52,091
what 5000 is 1/10 of?
Alejandra has five hair ribbons measuring 8,13,11,9, and 13 inches long what is the median length of the ribbons