Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

Write about a time you learned something new about yourself
How does the concept of competition relate to the arms race between the United States and the Soviet Union during the Cold War
Emily works at a concession booth for summer sports. Hotdogs are $1.50 and sodas are $0.50. At the end of the night she made a total of $78.50. To replenish her
Trig problem below, could someone help me solve?
Phospholipids are important components of __________.
Barriers to entry into a market come in many forms. Which lists some of the usual barriers to entry?
: Which TWO quotations from the text best support the answers to Part A?A.“intervene in all kinds of human endeavors; such as battles between peoples, orwars be
What is a type of french poetry
Which statement correctly compares chemical reactions with nuclear reactions? In chemical reactions, new isotopes are formed. In nuclear reactions, new compound
In act 2.1 of The Tragedy of Julius Caesar, Portia uses her marriage vows to manipulate Brutus into telling her about the assassination plot. What does this int