Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 4 centimeters longer than the width. the perimeter of the rectangle is 72 centimeters. find the length and the width of the rectang
What are the duties of the Department of Defense?
Which type of medical insurance typically offers the least amount of flexibility in selceting a primary care physican?
Which equation can be use to find the two numbers whose ratio 3 to 2and that have the sum of 35?
Which decimal number is 17/22 equal to?
the area of a rectangle garden is 60ft^2. the length is an irrational number. explain why or why not the width must be a fraction, whole number, irrational numb
Which of these is an important part of any personal health plan for physical fitness? A. Intense workouts B. An action plan for weight loss C. Regular
What is the number of coefficients in 6a-3, 0.2-y+8z, and 1/2 n? Someone please help
Y=4 over 5x-2 in standard form step by step
What are the solutions to the equation 3x^2 10x=8??