roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

All of the following individuals wrote about the subject of America's poor EXCEPT: a) Jacob Riis b) Horatio Alger c) Stephen Crane d) Upton Sinclair
14. The conservation area which is designed to give maximum protection to the largest wild animals is: A. Sanctuary B. National park C. Wildlife museum D. Wildl
Did General Douglas MacArthur win a battle at Inchon in South Korea and then invade North Korea? Then did MacArthur fight and defeat the Chinese near the Yalu R
What is love and dating?
In addition to tangible asset contributions, What other intangible value may a new partner bring to a partnership? 1) Financial expertise 2) Industry connection
affirmative Tu command for the verb poner spanish
Do you think ballistic evidence is sufficient to convict a suspect
A column contains names in uppercase, which is hard to read. Which function displays the names where the first letter of each word is capitalized? A. UPPER() B.
i have 17 coins in my pocket. some are nickels and some are quarters. they are worth $1.45. how many are nickels? how many quarters?
Based on Federalist No. 78 and your knowledge of the New Deal era, which of the following best describes President Franklin Roosevelt's relationship with the Su