dlewis26 dlewis26
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

3 pounds of apples cost $8.37 how much each pound

Respuesta :

kdu700
kdu700 kdu700
  • 13-02-2022

Answer:

$2.79 per pound of apple.

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{8.37}=\frac{1}{x}[/tex]

[tex]3x = 8.37[/tex]

[tex]x = 2.79[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

HELPPP WITH MATH HOMEWORKKKK PLSSSS
What does “adaptation” of populations have to do with the “fitness” of individual organisms in the population?
[tex]x \6 - 1 = x \4 + 1 \2[/tex]answer. the question pls pls pls pls​
What document made freedom of religion become a law
Serika has hired Tom to build her a dollhouse. The dollhouse will be a scale model of her home, and the scale will be 2 inches : 3 feet. The living room in Seri
A family of 2 adults and 3 children went out to dinner. The total bill was $42. Each child's dinner cost $4. How much did each adult's dinner cost?​
20 points easy …………………….
explain why the sum of two angles of any triangle always equals the exterior angle of the third.
89 +500= 589 because if you add 500 + 89 and you get 589 or you can subtract 89 from 500
(x - 2)^2/36-(y+1)^2/64=1The vertices for the hyperbola are (2,5) and (2,-7) true or false​