jacobcorrea jacobcorrea
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.55. How much would 35 pints of ice cream cost?

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 15-02-2022

Answer:

$64.75

Step-by-step explanation:

Let's first see how much is 1 pints

5.55/3 = 1.85

Then, Multiply 35 by 1.85

35 x 1.85=64.75

Hence, 35 pints of ice cream cost $64.75

[RevyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

A hardware store buys 300 feet of nylon rope. The store sells the rope by the inch. A customer can purchase 40 inches of the rope for $1.60. The store sells all
PHYSICS: Can someone help me identify a concept/hypothesis and possible experiment to run? THis is supposed to be a mock experiment and not an actual lab comple
Graph the ellipse with equation x squared divided by 36 plus y squared divided by 49 equals 1.
which of the following is equal to the fraction below? (4/5)^6
What is the complex conjugate?
safety acrostic poem ​
A refrigerator contains 6 apples, 5 oranges, 10 bananas, 3 pears, 7 peaches, 11 plums, and 2 mangos. Imagine you stick your hand into the refrigerator and pull
A Carnot heat engine has an efficiency of 0.200. If it operates between a deep lake with a constant temperature of 293.0 K and a hot reservoir, what is the temp
What is the measure of EFG in 0 0 below? O A. 240° O B. 120° O C. 300 O D. 60°
Determine if the graph is symmetric about the x-axis, the y-axis, or the origin. r = 4 - 4 cos θ