yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

What is the origin and meaning of the root word "vert"??
Read this letter by US General Ulysses S. Grant. Which sentences most clearly indicate that the writting style is informal and that this is a personal letter?
What are the advantages of STR fingerprinting over VNTR fingerprinting?
What hardships did american soldiers face in world war 1?
Using the distributive law to factor 44x+11y+55z=
What is the vertex of this equation? y=-x^2+10x-21 (5, 4) (1, -9) (-4, -2) (7, -3)
Please help! (Number 11)
What happens to shadows at sunrise and sunset??
Match each number to how it would appear in scientific notation. a. 25,000 2.5 × 10-4 b. 250 2.5 × 10-2 c. 0.025 2.5 × 104 d. 0.00025 2.5 × 102
What did enslaved persons in acient rome have to do??