chyannethomas9
chyannethomas9 chyannethomas9
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy

Respuesta :

rk1018297
rk1018297 rk1018297
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 is the answer if you want to go nearest 10 you will get answer 9

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true about the speed light? A. Light travels relatively slowly. B. Distance in space is measured using the speed of light. C. Time in space i
Can someone please help me solve this problem???
Which of the following is an example of highlighting confusing spelling words? A:r-e-c-e-i-v-e B:receive, received, receiver, receiving C:recEIve D:writing out
Identify the error in this works-cited entry. Du Bois, W.E.B. The Souls of Black Folk. A. C. McClurg & Co, 1903. Edited by Steven van Leeuwen.
1. The radioisotope Iodine-123 is used in thyroid therapy. The half-life of this isotope is 13.27 hours. Which equation determines the percent of an initial amo
It was we, the people; not we, the white male citizens; nor we, the male citizens; but we, the whole people, who formed the Union. Susan B. Anthony, "Speech Af
Why would you need to use a factorial?
The slope of a horizontal line is
Jane has sensorimotor neurologic disorder characterized by a distressing urge to move the legs, often accompanied by a marked sense of discomfort in the legs. s
Cathy has three exams and two papers coming up, and she needs to decide how much time to spend on each project to maximize her chances of doing well on all of t