Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

Jamie has written the following sentence: Trisha was a thoughtful person, and she worried too much about what she imagined could go wrong. Which replacement for
Does the endocrine system take charge of body processes that happen slowly or faster?
Non-polar covalent compounds can dissolve _______. A. polar covalent compounds B. ionic compounds C. non-polar covalent compounds D. All of the Above E. None of
What is the value of 3-6(z-2)(z-2)(z-2)
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar. Becca has a biscuit recipe that uses 2/3 of a tabl
What attention-getter strategy do you think you would like using and why?
A hydrogen atom that has an electron in the n = 2 state absorbs a photon. What wavelength must the photon possess to send the electron to the n = 4 state?
--Which of the following are examples of the investment component of GDP? If the statement is an example of investment as it pertains to GDP, then drag and drop
Find each x-value at which f is discontinuous and for each x-value, determine whether f is continuous from the right, or from the left, or neither. f(x) = x + 4
which of the following are risk factors for cardiovasular disease