mccoysanai30 mccoysanai30
  • 17-02-2022
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

ksond510
ksond510 ksond510
  • 17-02-2022

Answer:

$0.25 per goldfish

Step-by-step explanation:

To figure this out, do 3 ÷ 12

We divide in this order because we are trying to figure out the cost per goldfish. We divide 12 and 3 by 12 to get 1 goldfish for $0.25.

Answer Link
26157
26157 26157
  • 17-02-2022

Answer:

1 Goldfish would cost 25 cents.

Step-by-step explanation:

12 Divide by 3 = 0.25 cents

Have a good day!

Please give me brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Use trig to solve for x show work
The discovery of gold in Transvaal contributed to the start of _____?the Anglo-Boer WarWorld War IIWorld War Ithe Peloponnesian War
Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
What is the meaning of Pangaea
What is 38/50 as a decimal... and what is 28/50 as a decimal? PLEASE HELP ME !!!! i hate struggling with homework!
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
How did New England's physical geography help the growth of industries?
What's another name for vital signs?
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl