laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

A ladder 13m long leans against a wall such that the top of the ladder is 12 m from the ground.how far is the foot of the ladder from the wall​
What is an example of respect for human worth and why is this a good example? Provide your answer in at least one complete sentence.
It is an equation What is - x+3x=25 2x+36x=2
3 3/4÷3/4pls I need this for my tuition in 5 min​
a step by step answer please
Which option is the correct interpretation of this numerical expression? 55 ÷ 5 − 4 the quotient of 55 divided by 5, decreased by 4 four subtracted from the pro
why the study biology ​
which expression represents the phrase below? 8 less than the product of 6 and a number, x
1) This image from the outside of a building suggests an Islamic design because of
Please select the correct chorological order for the following events: A. Treaty of New Echota, Black Hawk War Ends, Black Hawk War Ends B. Black Hawk War Ends