sadatrehan443 sadatrehan443
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

A construction company purchased

246 boxes of bolts. Each box costs $8.

How much did the bolts cost the

construction company?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 01-03-2022

Answer:

$ 1,968

Step-by-step explanation:

Boxes purchased = 246

Cost of 1 box = $ 8

Cost of 246 boxes

= 246 × 8

= $ 1,968

Hope it helps ⚜

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-05-2022

given:

total boxes= 246

each box= $8

to find:

the amount the boxes of bolts costed the construction company.

solution:

to find how much the boxes costed the company, just multiply total boxes by the cost of each box.

[tex]246 \times 8[/tex]

[tex] = 1968[/tex]

therefore, the amount the boxes costed the construction company is $1968.

Answer Link

Otras preguntas

In what way did industrialization affect the working class?
44/18 into a mixed number
Which clause is subordinate? A. There were baby goats running all over the yard! B. After an hour, all except one had been captured. C. Someone had not shut
The average mass of an automobile in the United States is about . The mass of a mosquito is 10 mg. The mass of an electron is Use order-of-magnitude calculation
For questions 1-4...solve each inequality for x. 1. x + 13.5 < 19 2. 23 > x - 7 3. 45x < 405 4. 8x > 48
In what way did industrialization affect the working class?
5/6 in simplest form
7(g-4)=3 slove for g
What is the meaning of parasitology?
The total of 36, 78, 198, 475, and 620 is A. 1,407. B. 1,187. C. 1,731. D. 2,109.