brittneyhart863 brittneyhart863
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7. 50 and toppings cost $0. 50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

haileefleetwood3 haileefleetwood3
  • 02-03-2022

Answer:

7.50 a pizza 0.50 for peporonies

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Read this excerpt from Hmong tops the author is most likely used this description to
What impact did the War of 1812 have on American society?
What did children contribute to American history
PLEASE PLEASE PLEASE HELP THIS QUESTION HELPS MY GRADE BY 30% IF I DONT GET THIS RIGHT
Why are you unique???
Explain how the cap and dividend policy could help reduce carbon emissions over time.
Look at the photo pick A B C D either one explanation not needed thank you! <3
witch sentinel does the subject and verb agree(A) vitamins and minerals are not as present in foods (B) a half of grapefruit is waiting on me on the briefest ta
For the picture of the kite below, how would you prove that triangle BCE is congruent to triangle DCE if ∠1 is congruent to ∠2 and ∠3 is congruent to ∠4? Write
Julie has $1.50 in quarters. How many quarters does Julie have? A. 3 B. 6 C. 15 D. 30