ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Please select all statements that apply to hemolytic disease of the newborn to test your understanding of this disorder.
How does nuclear fusion affect the life cycle of a star?.
What is a limited liability company (LLC)?
Write a paragraph in which you summarize The Invisible Red String and Message in a Bottle and compare and contrast their structures.
No spammers pls giving brainliest
21) What is the percent by mass of bromine in the compound MgBr₂? A) 13.2% B) 43.4% C) 56.6% D) 86.8%
What did the soviet union and its allies want during the vietnam war?.
HURRY Which excerpt from O’Connor’s “Good Country People” best reveals the irony of the main character’s name, Joy? Mrs. Hopewell thought of her as a child thou
GRADES On her first four quizzes, Rachael has earned scores of 21, 24, 23, and 17 points. What score must Rachael earn on her fifth and final quiz so that both
How does Lakunle’s response to Sidi echo the mindset of the coloniser? Your answer should refer to and analyse at least four examples from Lakunle’s speech.