schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

Food deteriorates more slowly in a refrigerator because
Please help I will reward Brainly
who can help me solve this anyone
What is 11.3333333333 as a mixed number?
Read the excerpt from Iqbal. "It means that this kind of life isn't right. We should return to our families; we shouldn't be chained to our looms and forced to
what is the difference between a parallel circuit and a series circuit
The ate cow brown the grass. Ungrammatical usage, nonstandard English, grammatical usage, or standard usage?
Plz plz plz help me with all
You have just been challenged with the question "Was Alexander great or not?" Your position is that Alexander was great, but you will have to persuade everyone
Can anyone help me with these sentences?(voix passive/voix active + discours direct et indirect)