rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

In the figure below, KL=9 and JK=4. Find JL.
How do you increase the absorbance of a sample with a fixed concentration?.
what is the best life? need answer
Functions Quiz Paper Portion question 1 y= 4x-1
Which table represents the following equation? y=−9x+2 PLEASE HELP!!!!! I NEED TO BE DONE BEFORE 12
[tex]bdk \: cjwn \: wrk[/tex] [tex] anyone \: \: purpose me[/tex] [tex]all \: \: are \: \: invited[/tex] what is Chemicals???​
If an alien from another planet landed in front of you what song would you play for them to help them understand humanity
Fill in the blank Not the hints in the parentheses Marie is going on vacation 3. Mais qui va s'__________ de ton ch at?4. Le_______ ! Voilà, je suis prête à par
Match each word to its root word. Each word may be used once or not at all. carpool caretaker creative carefully carload care car
1. What is "delayed gratification" (45)?