14004406
14004406
03-03-2022
Mathematics
contestada
3 compact discs for $40.00
Unit rate
Respuesta :
linandrew41
linandrew41
03-03-2022
Cost of one disc = (cost of that # of discs) / (# of discs)
= $40 / 3 = $13.33 per disc
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 55+ )
Otras preguntas
54 points!!! Parallelogram QUAD is defined by the coordinates (-2, -4), (6, -4), (11, 2), and (3, 2), respectively. Use the Pythagorean Theorem to find the leng
find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
PLZ HURRY!!The total cost for a bucket of popcorn and 4 movie tickets is $56. The total cost for the same size bucket of popcorn and 6 movie tickets is $80. Whi
The demand for airline pilots results from the demand for air travel. this fact is an example of: resource substitutability. rising marginal resource cost. elas
Midway up the slope between the bridge and fort were the spectators -- a single company of infantry in line, at "parade rest," the butts of their rifles on the
What is the solution to the equation 1/square root of 8 = 4^(m + 2)? m = −15/4 m = −11/4 m = 5/4 m = 9/4
In the U.S. a standard mortgage requires a down payment of
According to the table, what is the mode of the average high temperatures for states listed in the chart? A) no mode B) 55° F C) 81° F D) 88° F p
Which of the following statements concerning Queen Elizabeth I is not true? A. Elizabeth returned England to the English Protestant Church. B. Elizabeth enjoyed
which of the following describes how an abiotic factor can impact the population dynamics in an ecosystem