shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

20. In which medium do sound waves move the fastest?A gases B liquids C water vapor D solids​
What is the y'intercept of the line given by the equation y = 5x + 16? !!!!
PLEASE I NEED THE ANSWERS
find the positive of medium in a data having 7 terms​
What is the slope of the line in the graph? Options: -4/3 -3/4 3/4 4/3
Claire needs to make an SRS document. Help her identify the given section and subsection. The ___ subsection mentions the list of factors that may influence the
HELP NEEDED PLEASE!! Calculate the volume of the following Prism. V = ####
Help me pls, I have to turn this in soon​
The volume of gas in a balloon is 1.90L at 21.0°C.The balloon is heated, causing it to expand to a volume of 5.70L. what is the new temperature of the gas insid
Help!!!!!!!!!!!!!!!!