TictokGlodenMaster
TictokGlodenMaster TictokGlodenMaster
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

A. $5.25

B. $6.15

C. $7.00

D. $9.30

A 525 B 615 C 700 D 930 class=

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

$6.15

Step-by-step explanation:

1.80/2=0.9

3.50*1.5=5.25

1.75+0.9=6.15

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 04-03-2022

Answer:

B) $6.15

Step-by-step explanation:

It is given that: 1 pound of corn = $1.80

                         1 pound of green beans = $3.50

You are buying 1/2 a pound of corn, or: 1.80/2 = $0.90

You are also buying 1 1/2 pounds of green beans, or 3.50 x 1.5 = $5.25

Add the two costs to get the total amount:

$5.25 + 0.90 = $6.15

B) $6.15 is your answer.

~

Answer Link

Otras preguntas

Ending Inventory On January 1, Pope Enterprises' inventory was $625,000. Pope made $950,000 of net purchases during the year. On its year-end income statement,
Determine the area of the following polygon. 1 point B C -4 3 2 1 0 2 3. A D -1
Uhh ik the first part is true but idk how i need help
Find the value of the expression: 3x0 for x=2.6
ILL GIVE BRAINLIST IF YOU GET IT RIGHT Which of the following is an example of gravitational potential energy? Question 9 options: A battery powering a radio A
18 POINTS!!! PLEASE I JUST NEED THIS QUESTION
which is closer to 0 3/8 or -1/3
Use the following information to answer the next two questions. Downey Company bought a delivery truck for $62,000 on January 1, 2015. They installed a rear hyd
The question is listed in the paper.
the vertex of this angle is: a) T b) R c) S