2025asimpson 2025asimpson
  • 13-03-2022
  • Mathematics
contestada

Hi please can you help me this is a new topic and I’m very confused

Hi please can you help me this is a new topic and Im very confused class=

Respuesta :

sarahsarahsar sarahsarahsar
  • 13-03-2022

Answer: the large jar is cheaper

Step-by-step explanation:

If you divide the £1.54 by 440g and £1.26 by 340g, you'll find which one is cheaper per gram :

1.54/440 = 0.0035

1.26/340 = 0.0037

So, by comparing both prices/gram, you've found that the large jar is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

who is the 11th president of India?​
Solve for the missing value in the right triangle. Round answer to the tenths place. 4 X 410 B A
Please help spanish work wil mak brainliest
Liz walks 1/2 mile in 20 minutes on Monday and 3 3/4 in 150 minutes on Sunday is this proportional or non -proportional
Who could help me with this please and thank you
Helpp I need to turn it in, in 5 mins!!!!!!!!
FIRST GETS BRAINLIEST (THE ONE THAT IS CORRECT) A generator changes (Mechanical, Electrical, Static) energy into (Mechanical, Electrical, Magnetic) energy.
Two friends shop for fresh fruit. Jackson buys a watermelon for $7.85 and 5 pounds of cherries. Tim buys a pineapple for $4.15 and 4 pounds of cherries. Use the
please help with a practice sheet my parents gave me.
Los glúcidos más sencillos son los aminoácidos verdadero o falso