ngogiabao1209
ngogiabao1209 ngogiabao1209
  • 13-03-2022
  • Mathematics
contestada

Help me, the question is in the picture

Thank you :)

Help me the question is in the picture Thank you class=

Respuesta :

bdilsai06
bdilsai06 bdilsai06
  • 13-03-2022

Step-by-step explanation:

please mark me as brainlest

Ver imagen bdilsai06
Answer Link
chibabykalu16
chibabykalu16 chibabykalu16
  • 13-03-2022

Answer:

800g gives a better value for money

Step-by-step explanation:

To find which box which gives you better value for money

Divide the gram by the cost of the cereal

1st calculations

--› 500g ÷ $2.5

=> 200

2nd calculations

--› 800g ÷ $3.95

=> 202.5316455696202

so the question that the value is bigger which is 800g= 202.5316455696202 gives you more money value

Answer Link

Otras preguntas

ratio question please help
I need help figuring out how 3(3) + 18 divided by 3(3) = 27
The artist’s purpose for this piece of glass art was __________________
Which of the following BEST explains the author's purpose for using graphics? A. To make the pages more interesting B. To encourage people to use the manual
Which characteristic was not a reason the industrial revolution began in England
One leg of a right triangle measures 8inches and the hypotenuse 17 inches Determine the length if the other leg
what's the answer to this equation?
Delegates from slave states wanted their slaves to count as population because? HELP ME!!
Someone please help me solve this . I don't get it
How do you do pythagorean theorem when you need to fine the A