harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

28. The perimeter of a rectangle is 42 feet. The length of the rectangle is 12 feet. What is the width of the rectangle? A 9 ft B 12 ft C 15 ft D 30 ft
given the following formula, solve for t. v=u+at
Let x = -2 and y = 3. Evaluate 8x + 4y - 25
A student at St. F. X. decided to become his own employer by using his car as a taxi for the summer. It costs the student​ $693.00 to insure his car for the 4 m
The supreme court case McCulloch v. Maryland ensured that
List three differences between Sherman Alexie and Richard Wright's books.
Tyler has two savings accounts that his grandparents opened for him. One of the accounts pay 8% annual interest, whereas the other pays 9% annual interest. If y
What is the slope of the line passing through the points (-1, 7) and (3, 4)? A) 4/3 B) 3/4 C) -3/4 D) -4
Which of the following reforms of Diocletian helped Rome to survive for another 200 years?
Using Stasis Theory Facts: What problem is created by medical marijuana not be legal? Is medical marijuana an effective treatment to these problems? How do we k