Seudónimo Seudónimo
  • 12-04-2022
  • Mathematics
contestada

Please help with 12. Simplify.

Please help with 12 Simplify class=

Respuesta :

loneguy
loneguy loneguy
  • 12-04-2022

[tex]\dfrac 1{x+y} + \dfrac{3}{x-y} + \dfrac{2}{x^2-y^2} \\\\\\=\dfrac 1{x+y} + \dfrac{3}{x-y} + \dfrac{2}{(x+y)(x-y)}\\ \\\\=\dfrac{x-y+3(x+y)+2}{(x+y)(x-y)}\\\\\\=\dfrac{x-y+3x+3y+2}{(x+y)(x-y)}\\\\\\=\dfrac{4x+2y+2}{(x+y)(x-y)}\\\\\\=\dfrac{2(2x+y+1)}{(x+y)(x-y)}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is equal to71/3
How does Classroom/School performance positively influence job performance? (i need an idea to start for my essay)
Which year marked the beginning of unified China under the Qin state
1. The ______ is what happens in the story. 2. The ______ is what the story is about. Available answers: • Plot • Theme • Setting • Conflict • Climax Thank y
A coral reef grows 0.19m every week. How much does it grow in 15 weeks?
plz help with this someone
Please help me I think its C Choose the sentence that is written correctly. A. When students study in groups for they have an opportunity to teach their classm
At the end of the section Jeannette mom says just tell the truth that simple enough is it that simple to tell the truth explain
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix? A) $0.32 B
I totally need help on this question. PLS PLS help me.What does this expression represent? g3/10 A. a number to the third power divided by 10 B. a number to the