27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Felipe is making triangles for a stained glass window, he made the design shown but wants to change it. Felipe wants to move the purple triangle to the corner.
A thesis statement is usually introduced:
Which process can be used to power a home? solar thermal energy neither solar thermal energy nor solar electric energy both solar thermal energy and solar elect
List three different and creative attacks using magic.​
PLSSSS HELPPPPP FASTTTTTT. how does the underlined text build to the poem's conclusion? As Sophie reads, she (pictures,forgets,draws) what she describes in the
What are the solution(s) for the quadratic equation? Y=5x^2-9x+4 Show work
Let R be the shaded region bounded by the graphs of y = e^x, y = -1, x = 1, and the y-axis. R is the base of a solid with cross sections perpendicular to the x-
Need help with this pls
How did the presidents Kennedy, Nixon, and Johnson have an "unfinished" presidency?
How does matter change its phase?