beneziacborrego02012 beneziacborrego02012
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

Whitney and Georgia are at the snack bar buying food for their family. Sandwiches cost $4 each. Salads cost $2 each. How much money will it cost them to buy 5 sandwiches and 7 salads​

Respuesta :

swagadamas
swagadamas swagadamas
  • 11-05-2022

Answer:

$20 for sandwiches and $14 for salads $34 in total

Step-by-step explanation:

each sandwhich costs $4 so

$4 x 5=$20

$2 x 7=$14

Answer Link

Otras preguntas

On a coordinate plane, a line goes through points (1, 3.5), (2, 7), (3, 10.5). The x-axis is labeled hours and the y-axis is labeled dollars. Use the graph to f
The equalization effort in South Carolina was a massive school building program aimed at doing which of the following? a. Getting South Carolina students ready
1. What is the name of the all Jewish country formed after World War II? a Iraq b. Afghanistan C. Israel d. Palestine
Which one is right??
A right cylinder has a radius of r inches and height of 2r inches. In terms of r, the lateral area of the cylinder is r2π square inches. The area of the two
what does this say? Nunca te abandonaré Nunca te voy a decepcionar Nunca voy a correr y abandonarte Nunca te haré llorar Nunca voy a decir adios Nunca diré una
How long did a king usually rule for?
Which describes the function on the graph below? A. It is increasing before x=0and after x=3 B. It is increasing before x=-1 and after x=1 C. It is increasing b
What geographical feature most influenced the western border of the Louisiana territory in 1812
i need this ASAP please !!!