lm10diar lm10diar
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?
Your answer

Respuesta :

mrmanison mrmanison
  • 13-05-2022
The unit rate means we need to find it per one soda can. So, 32/32 is one. We do the same to $3.99. $3.99/32 is about 13 cents.

Unit rate is: 13 cents per soda can
Answer Link

Otras preguntas

What makes a hypothesis testable
How to measure Population Density?
order from greatest to least 37/10 3 2/5 3 1/4
According to the passage, how did people regard Emperor Kangxi? a. with awe c. with love b. with hatred d. with indifference
The acronym rice stands for
Describe how the English-speaking population first came to Australia.
How do the actions of earthworms improve soil quality? How does this impact the amount of biomass an ecosystem can support?
By 1500, what was the dominant religion in West Africa?
I was in the National Forest with my camera. The day was crisp, and the leaves were turning gold and red. When I spotted the white-tailed buck, I froze. He wasn
10.4% of what number is 13