katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

what does consolidation and railroad baron have in common
25 points 5x + 2y = 5 3x - y = 14 Which of the following equations is not a result of solving the system of equations by addition? 11x = 19 11y = -55 11x = 33
Neon's outer energy level contains ______________ electrons.
With all his heart Neil Armstrong weighed 360 pounds on earth and when he landed on the mood he weighed 60 pounds why? A.his mass changed while traveling to th
what is 25 times 3 in distributive property
what number will divide into 90 and 100 with no remainder
The body of a person who weighs 50 kilograms contains around 2 × 10^2 grams of sodium chloride. How much sodium chloride is contained in the bodies of 1.8 × 10^
Solution set: ∅ -2m + 5 = 2m + 5 -2m + 5 = -2m + 5 -2m + 5 = -2m - 5
What social studies did stefan lofven study?
Number 16??? Plz help