s156086
s156086 s156086
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Nora buys milk and onions at the store. She pays a total of $35.67. She pays a total of $5.91 for the milk. She buys 6 bags of onions that each cost the same amount. How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

bwhitley67
bwhitley67 bwhitley67
  • 01-06-2022
44.61 will be the cost of each bag of onions
Answer Link

Otras preguntas

The value of x 2 y 2, for x = 3 and y = 3, is 36. True False
Qué relación hay entre la satisfacción de las necesidades fundamentales del ser humano y el Buen Vivir
Why are seaports so important to the middle colonies?
which task is part of narrowing down a subject for a papee
What colors were used in cave paintings?
An expression whose definition is not usually predictable from the typical word meanings. a. idioms b. clich c. puns d. malapropism
ANDREA IS A VERY GOOD STUDENT. THE PROBABILITY THAT SHE STUDIES AND PASSES HER MATHEMATICS TEST IS 17/20. IF THE PROBABILITY THAT ANDREA STUDIES IS 15/16, FIND
what diseases have increased public awareness of infection control over the past few years
How are rigid transformations used to justify the SAS congruence theorem?
where is each located in a multiplication problem