arelyn304320
arelyn304320 arelyn304320
  • 13-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 lb. of strawberries cost 2.75, how much is 6 lbs.?

Respuesta :

khoivaldovinos
khoivaldovinos khoivaldovinos
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

if one pound is 2.75 dollars (unit rate) you multiply 2.75 by six to get the cost of six pounds.

Answer Link
hunterfriedman1518
hunterfriedman1518 hunterfriedman1518
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

I hope this helps, if it doesn't then just message me and ill be more than happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

Graph the function h(x) = |2 -6] +2.
Need Help Please!!!!!!!!
Pelirroja 16: Quiero comprar un vestido azul pero no tengo mucho dinero. ¿ 1. (Lo/La) compro? co rebaja: Mmm... 2. (me/te) entiendo. Bueno, ¿cuánto cuesta el v
can i get help please​
which line is it? help asap
the train traveled at an average speed of 48 miles per hour for the first 2 hours and at 60 miles an hour for the next hours. What was the train's average speed
Find the circumference of the circle with the diameter of 26ft use 3.14
During a new moon, the moon is
solve by substitution: -5x + y = -2 -3x + 6y = -12 please explain
Why did some northerners support personal liberty laws? A The Fugitive Slave Act paid judges more if they ruled against slave owners. B They resented federal in