LilDarkle
LilDarkle LilDarkle
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.68 a pound. If you buy 2.5 pounds,how much will it cost?

Respuesta :

Anirudhispro
Anirudhispro Anirudhispro
  • 15-06-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that

Solve for x

so

therefore

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

Answer Link

Otras preguntas

Why was Charles Darwin considered to be a revolutionary?
How many quarts are in 2 and 3/4 of a gallon
What is a good sentence for the word orbit?
what is 33 1/2 of 24 and 37 1/2 of 80 and finally, what is 66 2/3 of 45
Which of the following prefixes is best for measuring large quantities like the mass of a person? milli kilo deci deca
A combined total of $46,000 is invested in two bonds that pay 4% and 9.5% simple interest. The annual interest is $3,490.00. How much is invested in each bo
What is 7% tax on a $9.79 purchase
Why was Charles Darwin considered to be a revolutionary?
What is 7% tax on a $9.79 purchase
How many quarts are in 2 and 3/4 of a gallon