1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

graph x+2 is greater than -2
Geoffrey ate  2/3 of a mini pizza. Claire ate 1 3/4  times as much pizza as Geoffrey.  How many mini pizzas did Claire eat? Express your answer in simplest form
graph x+2 is greater than -2
what do you call two ratios that have the same value
Verify the identity sec(beta) - 1 / cos(beta) = sec(beta)
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
It takes Akira 10 minutes to make a black and white drawing and 25 minutes for a color drawing.  On Saturday he made a total of 9 drawings in 2 hours.  Write an
Geoffrey ate  2/3 of a mini pizza. Claire ate 1 3/4  times as much pizza as Geoffrey.  How many mini pizzas did Claire eat? Express your answer in simplest form
what is x3+3x2-x-3 factor by grouping
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)