ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

how can we keep Lincoln's promise to our veterans and their families? PLEASE YOU GOT TO HELP ME I AM DOING AN ESSAY and I don't know what it means
The euglena's red eyespot is used for _____. photosynthesis binary fission detection of light detection of danger
A solution is considered basic or alkaline if its pH is _________ 7. A. equal to B. less than C. greater than
A lab rat was shocked every time it pressed a red button. After a few times of this, the rat learned not to press this button. It learned this by _____. habitua
Please need help for 1-9
Round off 863 to one significant figure
how do I find out the answer to 50 is 40% of what number?
The seven continents used to be one huge supercontinent called _____.
What is 1/5 divided by 5/7
A person described as perspicacious is A. smart and perceptive. B. inclined to be optimistic. C. foolishly persistent. D. inclined to be pessimistic.