MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

what is 18.00 breakfast;%7 tax
how can you used the distributive property to help find a product
How many grams of calcium bromide are in 50.0 mL of a 0.25 M calcium bromide solution?
Genetic information is transmitted from DNA to a) Amino acids b) Chromosomes c) Proteins d) The site of protein synthesis
What is 46500g in kilograms
what was the goal of direct control
What is 49 to the negative power 1/2?
Which one of the following is not the name of a major American regional dialect? Western General American New England Southern
wherre whould you expect to find water stored as gas
Which of the following statements is true regarding bacteria and animal cells? A. A bacterial cell is much smaller than an animal cell. B. An animal cell