pemtbpc
pemtbpc pemtbpc
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

again with this please​

again with this please class=

Respuesta :

Zarrinnn
Zarrinnn Zarrinnn
  • 04-07-2022

Answer:

a) A dozen= 24

3 dozen= 24 x 3

= 72

b) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

So, 1 banana cost= 24/12

= 2

So, 6 bananas would be 2 x 6 = 12

c) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

1 banana cost= 24/12

= 2

d) I need to know how many people are there in your class so please mention that first :)

Mark me brainliest pleaseee

Answer Link

Otras preguntas

World War II mobilization affected women by
What is a pile of shells left over from many meals called?
Muslims worship many gods true false
how many times does 50 go into 100
what is 25/6 with remainder
Multiply (4 + i)(1 − 5i). 9 − 19i −1 − 19i 4 − 5i2 4 − 19i − 5i2
A gas that produces a "pop" with a burning splint is carbon dioxide. true or false
Give a word that is related to each of the following: seguro pasar el embarque tardar salir asistir volar despegar aterrizar proceder
The main difference between speed and velocity involves A. gravity. B. distance. C. weight. D. direction.
Smoking marijuana can be as unhealthy as smoking cigarettes and ___________ a. can cause cancer. b. results in "smokers breath." c. can lead to premature agi