keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

Jessica and Nancy are members of different video game libraries. Jessica pays a membership fee of $40, and she pays $5 for every video game she rents. The follo
Why did the North industrialize faster than the South
Descriptive words and phrases set off by commas, such as the italicized phrase in the following sentence, are called___________. Janet, a very good friend of mi
Among Michelangelo's ceiling frescoes in the Sistine Chapel, the most widely known is
How do you solve y= 3x - 9 + 8x
what is 8.75 million divided by 456,420
The samurai in Feudal Japan were similar to what social class in Feudal Europe? King Knights Lords Merchants
The equation a = 640s gives the relationship between s square miles and a acres. Pam owns 7.5 square miles of farmland. How many acres does she own? A. 480 ac
The net of a square pyramid is shown below what is the surface area of the pyramid
The voting rights act of 1965 differed from previous laws in that it a. abolished the literacy requirement. b. applied to all elections at all levels of gover