achamblee34 achamblee34
  • 04-08-2022
  • Mathematics
contestada

chef John bought 3 dozen eggs for $16.20 what is the unit price a $10.80 per 2 dozen eggs b $5.40 per 12 eggs c $0.45 per eggs d $0.22 per eggs e none of these f I don't know this yet​

Respuesta :

josefinagonzalez4477 josefinagonzalez4477
  • 04-08-2022

Answer:

0.45 per egg

Step-by-step explanation:

since it's 3 dozen that mean it's gonna be 36 eggs divided by 16.20 so it's 0.45 per egg

Answer Link

Otras preguntas

what is y when the equation is 5x=-y+6
which equation is equal to 7 times 2 plus 3 here are the answers which one are is it 7 x 2 + 7 x 3 7 + 2 x 7 + 3
HELP PLZZZZZZZZZZZZZ!!!!!!!!!!!!! The table shows the amount of money angelica earned based on the number of hours she worked. Angelica's pay Hours worked(h) A
Which group, metals or nonmetals, has the greatest tendency to gain electrons and to become negative ions???
Acgeologic map may show
factor the triomial x2-8x+15
How do you do this math problem? (83689\64)76-754•3
Which statements are correct about a group? The elements in each group have similar chemical properties. The elements in each group have identical physical pro
Which one has the least value
simplify (4a^2b)(-2a^3b4c^2)