unknownperson9252101
unknownperson9252101 unknownperson9252101
  • 11-09-2022
  • Mathematics
contestada

How much money do you save by purchasing the vanilla cupcakes in a dozen Pak versus buying 12 individual cupcakes? $11.53 for dozen pack and twelve individual cupcakes is $2.15

Respuesta :

godsbre71 godsbre71
  • 12-09-2022

Answer:

You save $ 14.27

Step-by-step explanation:

12 dozen = 11.53

2.15 x 12 = 25.80

25.80 - 11.53 = 14.27

Answer Link

Otras preguntas

What were the environmental effects of oil drilling in Texas?
Why is freedom of expression an important right in American society? People must be able to share ideas without fear of punishment to participate in civic lif
A common slave—you know him well by sight— Held up his left hand, which did flame and burn Like twenty torches joined; and yet his hand, Not sensible of fire,
What vision did the 1867 purchase of Alaska fulfill?
Three golfers decide to split the cost of a 3-pack of Max Flight. Each golfer's cost is $1.50. Write and solve a division equation to find the price of a 3-pack
This is a large opening in the occipital bone of the cranium through which the medulla oblongata (an extension of the spinal cord enters and exits the skull vau
Which of the following is the science of naming and classifying living things? A. species B. classification C. Eukarya D. taxonomy
My cousin has read every book in the library about large, poisonous reptiles, and she spends hours staring at them in their glass cages at the zoo. She even dr
The speed of sound is: 86,000 miles per second 1,100 feet per second 186,000 miles per hour
Match the measurements to the correct number of significant figures. A. 0.3 1 B. 8.0 4 C. 8.09 3 D. 13.60 2 E. 408.03 5