MADDOX204
MADDOX204 MADDOX204
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

You buy3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.88 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 12-09-2022

Step-by-step explanation:

$2.88 per pound

so, then how much for e.g. 2 pounds ?

right : the price for 1 pound plus 1 pound = 2×$2.88 = $5.76

and so on.

therefore, 3.9 pound cost :

3.9 × $2.88 = $11.232 ≈ $11.23

Answer Link
angy55 angy55
  • 12-09-2022

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.9×2.88=11.232

Answer Link

Otras preguntas

During the last glacial maximum, ice sheets could be found at _____.
I really need this done :/ Clashing Opinions at Controversial Commissioners Meeting Kyle Ellington SUSSEX COUNTY, SC — Tension oozed from the courthouse las
what're all the numbers divisible by 3 and 9?
When building a house, you have the choice of seven different floor plans, brick or stone exterior and carpet or hardwood flooring in the house. How many choice
Gulliver was chained to a _____. tree temple ruin mountain
What Asian people group possessed Russia for many years before the reign of Ivan IV? Mongols Huns Visigoths Chinese
5114 bc to 2017 how many years
In the mid 1900s, Pearl Harbor was of enormous strategic importance to the safety of the United States. In 1941, it was attacked by which of the following count
The minimum cooking temperature for eggs that will be served immediately is
Which verb gives this sentence a negative connotation? The politicians _____ the citizens to vote for laws that limit cell phone use while driving. (A):asked