gabylikesyou
gabylikesyou gabylikesyou
  • 12-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce bottle of juice costs $.96. An 8-ounce bottle costs $1.12. Which is the better to buy?

Respuesta :

graceaduasare11
graceaduasare11 graceaduasare11
  • 12-02-2017
one cost for the first price is $0.16and the second on is 0.14 so the second one is the better deal
Answer Link
musician1789
musician1789 musician1789
  • 12-02-2017
A) You're paying 16 cents per ounce
B) You're paying 14 cents per ounce

Therefor, the better buy is B, because you're getting 2 extra ounces for 2 cents less per ounce. 
Answer Link

Otras preguntas

I have 4 factors. three are 1, 2, and 10. what is the fourth
An atom of argon rarely bonds to an atom of another element because an argon atom has (1) 8 valence electrons (2) 2 electrons in the first shell (3) 3 electron
Which species does not have a noble gas electron configuration? (1) Na+ (3) Ar (2) Mg2+ (4) S
Derry says"I am thinking of a fraction. My fraction is bigger than 1/2 but smaller than 2/3. The numerator and the denominator of my fraction are both single di
Why has the power to regulate interstate commerce become such an important power of Congress?
A cellphone company offers four choices for purchasing talk time. Which of the following has the lowest cost per minute? F 200 minutes for $24.50 G 550 minute
14,28,56,112 number pattern
Why Is Diffusion Important To Plants And Animals?
Which of these 1 M solutions will have the highest pH?(1) NaOH (3) HCl(2) CH3OH (4) NaCl
How Much Blood Does The Average Person Have In Their Body?