Agnes2008
Agnes2008 Agnes2008
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Emily buys a cage and 2 bowls for $54 the cage cost $40 each bowl cost the same amount what is the price of 1 bowl

Respuesta :

stephiijo
stephiijo stephiijo
  • 14-02-2017
54-40= 14
14/2= 7
the price of one bowl is $7
Answer Link
Chrisec1201 Chrisec1201
  • 14-02-2017
If the cage costs $40, then you subtract it from your total price of $54. 54-40=14. The bowls cost the same, so you would divide 14 by 2, which equals 7. Each bowl costs $7.
Answer Link

Otras preguntas

What is the distance between chicago and cleveland?
10 gallons equal how many cups
What typed of cells have organelles
After the restoration of the monarchy, what powers were given to the King and which powers to Parliament?
An attorney who is a mother of two and a professional football player who lives in the same neighborhood might have different political opinions due to what maj
If a solution has a ph of 4 on the ph scale, the solution would be a strong/weak base/acid.
Large bodies of water, such as lakes and oceans, do not quickly fluctuate in temperature. What is the reason for this phenomenon?
What is formation of methane
how did camels help increase trade across geographic barriers of northern africa
Explain one effect that burning fossil fuel has on the environment