kloeyknows9375 kloeyknows9375
  • 11-10-2022
  • Mathematics
contestada

Please help me im begging

Please help me im begging class=

Respuesta :

lailabelle9647 lailabelle9647
  • 11-10-2022
Writing an equation

Let's say x is the number of ounces. Since the cost for each ounce is $0.85 then we can find the cost for the total amount of ounces by multiplying it by the cost of each one:

$0.85 · x

This is not the total cost, since the total cost has an additional of $5.50. Then the total cost is given by

c = $5.50 + $0.85x

Answer: C: c = 0.85x + 5.50

Answer Link

Otras preguntas

Why do moral crimes go unreported
Select the correct answer. The level of oxygen in the air is measured in a garden and on a city road. Which location has a higher level of oxygen and why?
Was the assistance given to the East India Tea Company "a government bailout?" Why or why not?
Find the slope of the line through each pair of points.9) (17, –6), (–11, 7)​
I've been told that every object falling towards the ground accelerate at the same rate (9.807m/s^2). If that is the case why doesn't a 3kg bowling ball and a 1
A rectangle has a length of 10ft and a width of 6ft. What’s the perimeter.
What is the purpose of image 1 ?
When x=8,y=20.find y when x=20
What is the midpoint of the segment below?
Write two-step equations to describe the changes of state that take place when a candle burns.