tomasres23 tomasres23
  • 14-10-2022
  • Mathematics
contestada

Malcolm's Bakery Shop sells gourment cupcakes. The shop's cost for making 3 cupcakes is $6.75, and the cost of making 5 cupcakes is $9.75 . What is the shop's cost per minute?

A. $1.50

B. $1.95

C. $2.25

D. $3.00

Respuesta :

Otras preguntas

the president sends out a survey to a random sample of students in the school.what kind of sample is this?
Most residents of ancient Rome lived in
do bigger organisms have bigger cells what kind of test could you do to answer this
usian bolt is considered to be te fastest person on Earth. He holds the record for the fastest 100 m, which he ran in 9.58 seconds in 2009. We'll assume that Bo
1015 divided by 21 whats the answer
which expression is not equivalent to this expression of 11y-5? is it 88y-40 or 5y-11 or 19y-3 or 22y-10?
Given f(x)=x^2-8 and g(x)=x+1/x, find (g o f)(1) [Hint:(g o f)(-4)=(g(f(-4))] a.)8/7 b.)8 c.)6/7 d.)-8
what is the input energy for a microwave? what is the output energy?
a rational number between 2.6 and 2.7
The factory system first affected the production of?