roseponce70
roseponce70 roseponce70
  • 15-10-2022
  • Mathematics
contestada

The unit cost, in dollars, to produce bins of cat food is $3 and the fixed cost is $17940. The revenue function, in dollars, is R(x) = −2x^2 + 409x

Respuesta :

Otras preguntas

what would happen to a roller coaster if the weight of the people increased (in terms of kinetic energy, potential energy, friction)
The response of an electrical circuit can be describe by V = BERC Please notice that this is very similar to the equation y=Ae^-x We will call this the simple f
dheueidoeejejekeieieie
Answer the following questions about the local government and state initiatives 1. What is an initiative and a referendum? 2. What are the are the arguments FO
Can anyone answer this question? Which of the following is not an element of grammar? a) Phrases b) Paragraphs c) Capitalization d) Vocabulary
What do I put I am so confused
if 250 ml cost 650 tk, then how much will cost 120 ml ?
Functions given by tables
Using the image and your knowledge of history, how did the Roman Empire amass a great deal of wealth and influence? PLEASE HELP NEED THIS BY TONIGHT
pls help If the eggs in a basket are removed six at a time, five eggs will remain. If the eggs are removed five at a time, only four will remain. If the eggs ar