kerenolengha13
kerenolengha13 kerenolengha13
  • 15-02-2017
  • Mathematics
contestada

gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 24-02-2017
Given that Gabby bought 4 pencils for $6.71 in total, this would mean that each pencil costs $1.68. On the other hand, Sydney bought 5 pens and 3 pencils with a total of $7.12. In this case, we multiply $1.68 by 3 and the total is $5.03. Now, deduct 5.03 from 7.12 and the answer is $2.09. So $2.09 is the total amount of pens, and each pen costs $0.42. Hope this answers your question.
Answer Link

Otras preguntas

is 13.7 greater than 0.25
what is the solution....??  b-9+6b=30??
Suppose the tortoise travels for 12 seconds. Explain how you could find the distance the tortoise travels
What would 0.1666667 be as a fraction
match equal dominoes write true sentences
what happens to reactant molecules when forming product molecules?
if rounded to the nearest dime what is the greatest amount of money that rounds to $105.40? what is the least amount of money that rounds to $105.40? Explain yo
I know the answer to 255.5 ➗ 7 but how would you write it out.. (I'm not smart)
Why was the Great Migration such an important part of the Progressive Era? It showed the shift from an agricultural based-economy into an industrial- based econ
can you simplify 43/63