JillianaG145725 JillianaG145725
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

At store A, oranges are $3.99 for 5 apples. At store B oranges are $20 for 7 apples which is the better deal?

Respuesta :

AmenJ395715 AmenJ395715
  • 03-11-2022

Answer:

Store A

Explanation:

To know which is the best deal, we need to find the price per apple for each store, so we need to divide the price by the number of apples.

For store A:

[tex]\frac{\text{ \$3.99}}{5\text{ Apples}}=0.798\text{ per apple}[/tex]

For Store B:

[tex]\frac{\text{ \$20}}{7\text{ Apples}}=2.85\text{ per apple}[/tex]

So, the best deal is Store A because the price per apple is less than the price of Store B.

Answer Link

Otras preguntas

What method can you conceive to get something out of a crevice?
A scientist observed a cell using an electron microscope. The size of the image was 25mm. The magnification was x 100,000. Calculate the real size of the cell.
what is 4 3/4 ÷ 3 1/2 in simplest form?
This is for my brother and give your best answer please
"the human sense of smell permits us to detect _____ separate smells."
both bacteria and amoeba are uncelluar
A molecule with polar and nonpolar parts that only partially dissolves in water is described as __________.
From an evolutionary perspective, what adaptive value do mirror neurons have?
The distance from your home to the airport is 0.0000075 Gm. How far is this in km?
A nurse is determining which tasks to delegate. Which actions should a registered nurse perform while caring for a client in traction? Select all that apply.