JaevianS630735 JaevianS630735
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Sandy was shopping and saw that 4lbs of meat costs $8.00. Calculate the unit price for 1 oz of the meat. $____

Respuesta :

YovaniV157052 YovaniV157052
  • 03-11-2022

To answer this question first we convert from lbs to oz.

Recall that:

[tex]1\text{ lb = 16 oz.}[/tex]

Therefore,

[tex]4\text{ lbs= 64 oz.}[/tex]

Now, since 64 oz cost $8.00, then the cost of 1 oz of meat is:

[tex]\frac{8.00}{64}\text{dollars}\approx0.13\text{ dollars.}[/tex]

Answer: $0.13.

Answer Link

Otras preguntas

What shows that Heidi's Grandmother was kind to her?
What 3 pieces of data would you expect to see for a developing country
answer all pleaseee
Jane is 15 years older than Ganesh. She is four times as old as ganesh. Find their present ages
Who pays personal tax to the government​
Who is Christina Rivera Garza?
11. Tungsten can also be obtained by reacting tungsten fluoride with hydrogen. The equation for this reaction is WF6 + 3H2 à W + 6HF (i) In an experiment, a che
What are the step to solving this? Please explain step by step.
WILL GIVE BRAINLIEST FOR QUICK ANSWERS!! I RATE WELL FOR GOOD ANSWERS!!
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!