EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

James pours 2/5 liter of olive oil from one bottle to another that already has 1/10 liter in the bottle. How much does he have in oil
What are civil liberties important for democracy? Explain in the context of experience plss give me the answer it's urgent​
III - Change into Active Voice:-1. Are films liked by her?2. Novels are not written by me.3. Is this book liked by you?4. All the designs are being made by the
The number of measles cases increased 33.7% to 220 cases this year. What was the number of cases prior to the increase?
Please help me!!!! Describe industrial melanism and the effect it had on peppered moths.
Analizează părțile de vorbire prin care sunt exprimate predicatele evidențiate: era o planeta si e foarte interesantRepede va rog​
If mZBAC = (7x + 1) º and mZBCA = (52 + 9) . what is the measure of the vertex angle?
The engines of a plane are pushing it due north 300mph ant the wind is blowing at a rate of 40 mph, pushing the plane 20 degrees west of south. How fast is the
Assume AABC= ADEF. If DE = 18, BC = 10, and CA = 25, what is the length of DF?
a paragraph about honey a natural home remedie​