EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

we (have) ___ three major snowstorms so far this winter.​
solve [tex]8x + \frac{5}{2} = 13[/tex]please help me​
For what purpose does the author mention the names of various Grimm works in this excerpt? Select 3 answers.
Nadia has inserted an image into a Word document and now would like to resize the image to fit the document better. What is the quickest way to do this?
There are __________ members of the __________, which is the highest court in the land.
Write three paragraphs in response to a self-selected fictional text. In the first paragraph, introduce the text, author, key characters, and topics. In the sec
what kind of figurative language is this ''lord have mercy. Ain't this the living gall.''
What is 8x-3x-10+6 simplified
A robot has a straight arm 20 inches long that can rotate about the origin of a coordinate system. If the robot’s hand is located at (-20,0) and then rotates th
Express the vector R in terms of A, B, C, and D, the edges of a parallelogram.