briannaramos1005 briannaramos1005
  • 01-01-2023
  • Mathematics
contestada


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

Respuesta :

mirzaujerry4166 mirzaujerry4166
  • 01-01-2023

Answer:

= (9×10.35$)÷5

= $18.63

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-01-2023

Answer:

9 bags would cost 18.63

Step-by-step explanation:

To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

10.35               x

------------   = -------------

5 bags          9 bags

Using cross products

10.35 * 9 = 10 * 5

93.15=5x

Divide each side by 5

93.15/5 = x

18.63 =x

9 bags would cost 18.63

Answer Link

Otras preguntas

The Colorado plateau is an example of what mountains
Many contemporary researchers believe that __________ in infancy have life-long implications for healthy personality development. a. adequate sleep b. adequat
what operation is the opposite of multiplication
For anyone who read my brother sam is dead : a paragraph describing the setting and its impact on the story.
scurvey is caused by the deficiency of which vitamin
When solving negative one over five (x − 25) = 7, what is the correct sequence of operations?
If 52s + 64b = 4,892 and if s + b = 83 what are the values of s and b?
The section of DNA is transcribed to produce a strand of mRNA
The figure below shows parallel lines cut by a transversal: A pair of parallel lines is shown with arrowheads on each end. A transversal cuts these two lines. A
which of the following european developments is most closely assoicated with the revolution in haiti