ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

the lines below are perpendicular. if the slope of the green line is 3/2 , what is the slope of the red line
What is the slope of the line represented by 2x−3y=42x-3y=4?
What is the effect of slope on the speed of an object traveling down the slope
Societies in which people depend on other people to supply their needs are called: primitive socialist communist complex Please Help
Nitrogen is most abundant in the ____ but cants be absorbed by the ____ without the help of special bacteria and a process called nitrogen fixation
help please - Algebra 1
how many triangles can be made with the lengths 4 centimeters 2 centimeters and 7 centimeters
The sum of three consecutive integers is 303. If n is the smallest of the three, which equation represents this situation? A) 3n = 303 B) 3n + 3 = 303 C) n3 +
You observed light passing through lenses and through a set of prisms. Why does refraction occur? Include your lab observations in your answer.
What is ​ 0.63¯¯¯¯ ​ expressed as a fraction in simplest form? Please help me I give 30 points and mark as brainliest :)